تبلیغات
وبلاگ کتاب و کتابخوانی
علی جنتی در حاشیه مراسم تجدید بیعت کارمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به آرمان‌های امام راحل به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این آیین با حضور علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی؛ معاون فرهنگی این وزارتخانه، علی مرادخانی؛ معاون امور هنری و محمود برازش؛ مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد در بارگاه ملکوتی حضرت امام (ره) برگزار شد. 

وی در حاشیه این مراسم به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

علی جنتی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر حمایت مادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خبرنگاران گفت: بهتر است خبرنگاران بیشتر دنبال هدیه مادی نباشند و به دنبال هدیه‌های معنوی باشند. از نظر معنوی این‌که در دولت یازدهم ما فضایی را ایجاد کردیم که خبرنگاران آزادانه سوال‌های خود را بپرسند و دولتمردان نیز آزادانه به این سوال‌ها پاسخ دهند. روزنامه‌ها و نشریات آزادانه مطالب خود را بنویسند و از یک فضای آزادی استفاده کنند که جزو آرمان‌های امام بوده که بهترین هدیه به خبرنگاران و اصحاب رسانه است. از نظر مادی نیز اگر بتوانیم کمک کنیم دریغ نخواهیم کرد. 

وی افزود: همچنین صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران وجود دارد و ما در تلاش هستیم تا به این صندوق رونق ببخشیم تا بتواند کمک‌های مادی خوبی را به هنرمندان و نویسندگان و روزنامه‌نگاران اعطا کند.

هفته جاری حکم اعضای هیات نظارت بر نشر صادر خواهد شد 

علی جنتی در پاسخ به خبرنگار ایبنا مبنی بر تشکیل شورای هیات نظارت بر نشر بزرگسال و کودک گفت: در قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی قانونی برای تشکیل هیات نظارت بر نشر کتاب بزرگسال و کودک دیده شده است. ما جمع کثیری از نویسندگان و اهالی فرهنگ خصوصاً نویسندگان کودک را به این شورا معرفی کردیم در حوزه بزرگسال نیز نزدیک به 15 نفر را به این شورا پیشنهاد دادیم. هر یک از این افراد در حوزه‌ای تخصص دارند، تعدادی در حوزه دین و معارف دینی، تعدادی در حوزه تاریخ برخی در حوزه روانشناسی، جامعه‌شناسی، فلسفه و ... این جمع بزرگ باید بتواند در حوزه‌های خاص صاحبنظر باشد و جایی که ضرورت داشته باشد آنجا باید نظرات خود را اعلام کنند. 

وی افزود: خوشبختانه تشکیل این شورا که سه سال به تأخیر افتاده بود مورد تایید این شورا قرار گرفت و انشاءالله کار خود را هر چه زودتر با قوت آغاز خواهند کرد. 

وی در پاسخ به این سوال که «حکم این افراد چه زمانی امضاء خواهد شد؟» گفت: به امید خدا در هفته جاری رییس جمهور حکم این افراد را امضا خواهد کرد. 

علی جنتی در پاسخ به سوال جمعی از کارمندان انجمن آثار مفاخر فرهنگی درباره مشخص شدن رییس این دفتر بیان کرد: تکلیف این انجمن تا دو روز آینده مشخص خواهد شد. 

برای ریاست نهاد كتابخانه ها حكمی نزدم 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که «دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها باید با نظر هیات امنا معرفی شود، چرا شخصاً به معرفی فردی برای تصدی‌گری این نهاد اقدام کرده است؟» گفت: در این خصوص بنده حکمی صادر نکرده‌ام و حکم دبیرکل را رییس جمهور امضا خواهد کرد. 

وی درباره استعلام از وزارت علوم برای دبیرکل معرفی شده اظهار کرد: براساس قانون، هیات امنا باید اعضای وزارت علوم باشند و از این رو استعلام ایشان در این وزارتخانه انجام گرفته و این یک رویه طبیعی است.

ما باید  تلاش بکنیم که ارزش‌های امام(ره) حفظ شود 

همچنین در آیین تجدید بیعت كاركنان و مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كه صبح امروز در حرم مطهر امام خمینی(ره) برپا شد گفت: درباره این مراسم گفت: ما با حضور در این بارگاه به آرمان‌های امام خمینی(ره) ادای احترام کردیم. امام(ره) حق بزرگی نسبت به ملت ما دارد، ما دوران سیاه دیکتاتوری گذشته را درک کردیم در آن شرایط خفقان، امام خمینی(ره) با فریاد خود در مرحله نخست روشنفکران، نویسندگان و روحانیون را بیدار کرد و به تدریج در طول 17 سال ملت ایران با جنایات رژیم گذشته آشنا شد و به مقابله با آن‌ها برخاست. این قیام بعد از 17 سال نهایتاً به سرنگونی رژیم گذشته و بنیان نهادن جمهوری اسلامی ایران منجر شد. 

وی افزود: این انقلاب، استقلال آزادی و جمهوری اسلامی را برای ملت ایران به ارمغان آورد. این موارد جزء آرمان‌های بزرگ رهبر کبیر انقلاب اسلامی(ره) بودند. ما باید تمام تلاش خود را بکنیم که این ارزش‌هایی را که امام(ره) برای این ملت به ارمغان آورد، حفظ کنیم. استقلال سیاسی، استقلال فرهنگی، استقلال اقتصادی، بازگشت به هویت ملی ایرانیان مهم‌ترین دستاوردهایی‌اند که امروز در سایه مقام معظم رهبری ملت ما تلاش می‌کند این استقلال را حفظ کند. همه دشواری‌هایی را که در طول این سالیان تا به امروز ملت ما تحمل کرده ناشی از پافشاری بر استقلال است و همچنین آزادی که بزرگ‌ترین نعمت الهی به شمار می‌آید، امام(ره) به ما اعطا کرده است. 

وی افزود: این آزادی را که امام خمینی(ره) به ما اعطا کرده است همه ما باید بکوشیم تا چه در سطح رسانه‌ها و چه در سطح گفتارها گسترش دهیم. خوشبختانه همه عناصر دولت تدبیر و امید خصوصاً شخص رییس جمهور، دکتر روحانی همواره بر ارزش‌ها و آرمان‌های امام راحل پافشاری کرده‌ و تاکید می‌کنند و هدف این دولت این است که راه امام(ره) را در صحنه‌های مختلف ادامه دهد و بتوانیم بر اهدافی که امام(ره) برای ما به ارمغان آورده است، پایداری کنیم. 


برچسب ها : نظر وزیر ارشاد درباره هیات نظارت بر نشر آثار / برای ریاست نهاد كتابخانه ها حكمی نزدم , کتاب , کتابخوانی , معرفی کتاب , کتاب خواندن , مقاله کتاب , مطالعه ,
منابع و ماخذ : نظر وزیر ارشاد درباره هیات نظارت بر نشر آثار / برای ریاست نهاد كتابخانه ها حكمی نزدم ,

امتیاز به مطلب

نظرات () نویسنده: سعید دوشنبه 14 بهمن 1392 - 03:22 ب.ظ

آخرین مطالب

» پروفسور حسابی و یک عمر زندگی با علم و هنر و کتاب ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» کتاب سازها مشکل خودشیفتگی،‌ خودبینی و نیاز به مطرح شدن دارند ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» قله‌های موسیقی با دانش و کتاب فتح می‌شود ( جمعه 25 بهمن 1392 )
» جلد هفتم زندگی «پیامبر» در راه است ( پنجشنبه 24 بهمن 1392 )
» سال 2014 سال کتاب‌های تاریخی ( چهارشنبه 23 بهمن 1392 )
» شرایط جدید خرید کتاب در کتاب 57 ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» کتابم عصای دست محققان قرآنی است ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» تاریخچه ای كوتاه بر صنعت نشر در ایران ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» موافقت با واگذاری فعالیت‌های اجرایی نمایشگاه كتاب تهران به تشكل‌های نشر ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» 75 سال تنهایی بهمن فرزانه همچنان ادامه دارد ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» این داستان انقلاب است؟ ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» مایکل باری: با یادگیری میراث ایرانی فرهنگ غرب را بیشتر فهمیدم ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» تاریخچه كتاب و كتابخانه در عهد باستان ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» رودی متی: برای خرید کتاب‌های تاریخی به ایران سفر می‌کنم ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» صبح ناشتا، شیخ بینا و رستم دانا ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
 
ADS

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره وبلاگ