تبلیغات
وبلاگ کتاب و کتابخوانینویسنده:
 میترا امیری

شاید شما هم یكی از نویسند گان خوش شانس باشید كه سرشان پر از ایده است.

شاید هم ایده ای دارید كه ذهن شما را برای هفته ها در گیر كرده و در گوشه ذهنتان جان گرفته است. در هر صورت نمی توانید از نوشتن خود داری كنید. خوب قبل از اینكه با شتاب به طرف نوشتن داستانتان بروید صبر كنید و یك سئوال را از خودتان بكنید.

آیا این فقط یك ایده است یا یك كتاب؟ مسلما ایده ها، هسته های اثر داستانی یا غیر داستانی هستند اما این ایده ها همگامی كافی و مورد استفاده هستند كه كاملا گسترش پیدا كرده پرورانده شوند و شما بتوانید نقطه شروع ، میانه و پایان آن را برای خود مجسم كنید این تجربه كه فقط صفحات زیادی را پر كردن به جایی نمی رسد به خیلی از نویسندگان یاد داده است قبل از نوشتن كتاب یك طرح كلی از آن داشته باشند. 

اگر فكر تهیه یك طرح كلی از داستان ستون فقرات شما را می لرزاند، حداقل فكر كردن در مورد ایده و مطمئن شدن از اینكه این ایده ارزش ماهها نوشتن را دارد می تواند شما را از شكست ها و ناكامی های آینده نجات دهد. 

ایده هایی برای داستان( كتاب های داستانی) 


بسیاری از نویسندگان، بخصوص نویسندگان تازه كار، از زندگی شخصی خودشان برای نوشتن داستانهایشان ایده می گیرند و این به جهات زیادی می تواند سودمند باشد: 

شما از نظر عاطفی روی موضوع سرمایه گذاری كرده اید و می توانید مستقیما با شخصیت اصلی داستان ارتباط بر قرار كنید. در ضمن اگر موقعیتی واقعا برای شما اتفاق افتاده باشد كمتر پیش می آید كه پایه داستانتان را بر اساس كتاب هایی كه قبلا خوانده اید بنا كنید ولی به یاد داشته باشید اتفاقی كه برای شما افتاده از نظر خودتان با فرزندانتان جالب و جذاب است، به این معنی نیست كه برای هزاران خواننده دیگر كه ممكن است كتاب شما را بخوانند هم جالب باشد. خیلی وقتها یك اتفاق واقعی فقط یك اتفاق است. این اتفاق ممكن است یك صحنه زنده باشد كه آن را با لذت به یاد می آورید و یا یك اتفاق بامزه خانوادگی كه بارها و بارها تعریف شده است .


یاد آوری این اتفاق احساسات قوی ای را در شما بر می انگیزد، حتی ممكن است شما به این رویداد به عنوان اتفاقی نگاه كنید كه مسیر زندگیتان را تغییر داده است. ولی واقعیت به ندرت سبب ایجاد یك طرح می شود . وقتی كه نویسنده ها به اتفاقاتی كه واقعا اتفاق افتاده است تكیه می كنند دیگر نمی توانند عوامل موثر برای نوشتن یك داستان خوب را گسترش دهند: 

شخصیت اصلی كه قابل باور است و با مشكل و كشمكش رو برو می شود. افزایش تنش و كشمكش، وقتی كه شخصیت اصل سعی می كند مشكلاتش را حل كند و موانع را تجربه كند. اینكه در اوج این كشمكش و تنش شخصیت داستان راه حلی پیدا كند و سبب ارضای خود و خواننده شود. اگر شخصیت اصلی واقعا پسر شماست ، مسلما نمی خواهید او را به درد سر بیندازید یا موانعی را بر سر راهش قرار دهید ولی باید این كار را بكنید. این تنها راهی است كه بوسیله آن می توانید داستانی خلق كنید كه خواننده را جذب كنید و آنها همواره در این فكر باشند كه داستان چگونه تمام می شود. 

اگر راه حل داستانتان خیلی ساده به دست آمده باشد، احتمالا پایان داستان چیزی مشخص و قابل حدس است . سعی كنید حوادث زندگی واقعی را با هم بیامیزید و سعی كنید موقعیت را به سمتی متفاوت بكشانید. خودتان را شگفت زده كنید ، در این صورت سر دبیرتان را هم شگفت زده می كنید. به هر طریقی كه ایده تان را به دست آورده اید اول توجه كنید به اینكه موقعیت است یا مضمون. بیشتر مواقع ایده اصلی ، همان معنی نهفته داستان است. همان چیزی كه نویسنده می خواهد به خواننده منتقل كند . تم داستان باید برای همه جذاب باشد مانند دوستی، سریع در مورد دیگرا ن قضاوت نكردن و... بعد از آن با زنجیره حوادث و اتفاقات بازی كنید تا وقتی كه طرح كلی به دست آید.

این كار ، موضوع داستان را برای خواننده روشن تر می كند به یاد داشته باشید اگر داستانتان را بر مبنای اتفاقی كه در دوران كودكی برایتان افتاده شكل می دهید ، آن را از دیدگاه دوران كودكی خود بنویسید نه از دیدگاه خودتان به عنوان یك بزرگسال. 


ایده هایی برای كتاب های غیر داستانی 


كتاب های غیر داستانی شما باید بر اساس چیزی باشد كه شما حقیقتا آن را جذاب بدانید.از همه كه بگذریم شما ماههای زیادی با این ایده زندگی می كنید.كلیه موقعیت شما این است كه ایده تان را به طریقی نزدیك كنید كه كس دیگری قبلا آن را انجام نداده باشد و این به آن معنا است كه تمامی تحقیقات خود را قبل از نوشتن انجام دهید. 

به اطلاعات ساده در مورد موضوعتان اكتفا نكنید . مسلما خواننده شما قبلا آنها را خوانده است . همچنان كه تلاش كنید تا به جایی برسید كه بی همتا و منحصر به فرد باشید. برای اینكه یك ایده غیر داستانی تبدیل به كتاب شود، احتیاج به اطلاعات كافی برای پر كردن صفحاتتان دارید و این بستگی به رده سنی دارد كه برایشان می نویسید و مخاطب شما هستند. 

كودكان احتیاج به شالوده ای از امور پایه ای و ابتدایی دارند ولی می توانند در عین حال از جزئیات واضح و روشن نیز استفاده كنید، البته تا زمانی كه مفاهیم را به صورت ساده توضیح دهید.( چگونه حیوانات زمستان را در خواب به سر می برند، چرا حشرات رنگهای مختلف و متفاوتی دارند) خوانند گان بزرگتر و مسن تر می توانند به سمت اطلاعات وسیع تری كشیده شوند. 

یك چهارچوب تفصیلی برای هر كتاب غیر داستانی به شما كمك می كند كه ببینید آیا ایده شما محتوا، ابتكار و خلاقیت كافی را دارد یا به تحقیقات قبلی بیشتری احتیاج دارید پیش از اینكه شروع به نوشتن كنید.

چه داستانی چه غیر داستانی ایده شما باید معنایی برای شما و ارزش زیادی برای خوانند گانتان داشته باشد. در مورد آن فكر كنید ، به آن بیفزایید. عوامل غیر ضروری را حذف كنید و مطمئن شوید كه ایده شما حتما شروع، میانه و پایان داشته است. تنها پس از این مراحل است كه می توانید ایده تان را به یك ایده برای یك كتاب تبدیل كنید.برچسب ها : چگونه ایده را به كتاب تبدیل كنیم , کتاب , کتابخوانی , معرفی کتاب , کتاب خواندن , مقاله کتاب , مطالعه ,
منابع و ماخذ : چگونه ایده را به كتاب تبدیل كنیم ,

امتیاز به مطلب

نظرات () نویسنده: سعید جمعه 11 بهمن 1392 - 03:48 ب.ظ

آخرین مطالب

» پروفسور حسابی و یک عمر زندگی با علم و هنر و کتاب ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» کتاب سازها مشکل خودشیفتگی،‌ خودبینی و نیاز به مطرح شدن دارند ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» قله‌های موسیقی با دانش و کتاب فتح می‌شود ( جمعه 25 بهمن 1392 )
» جلد هفتم زندگی «پیامبر» در راه است ( پنجشنبه 24 بهمن 1392 )
» سال 2014 سال کتاب‌های تاریخی ( چهارشنبه 23 بهمن 1392 )
» شرایط جدید خرید کتاب در کتاب 57 ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» کتابم عصای دست محققان قرآنی است ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» تاریخچه ای كوتاه بر صنعت نشر در ایران ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» موافقت با واگذاری فعالیت‌های اجرایی نمایشگاه كتاب تهران به تشكل‌های نشر ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» 75 سال تنهایی بهمن فرزانه همچنان ادامه دارد ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» این داستان انقلاب است؟ ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» مایکل باری: با یادگیری میراث ایرانی فرهنگ غرب را بیشتر فهمیدم ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» تاریخچه كتاب و كتابخانه در عهد باستان ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» رودی متی: برای خرید کتاب‌های تاریخی به ایران سفر می‌کنم ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» صبح ناشتا، شیخ بینا و رستم دانا ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
 
ADS

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره وبلاگ