تبلیغات
وبلاگ کتاب و کتابخوانی
در هفته دوم بهمن ماه جلسات مداوم اعضای شورای برنامه ریزی نمایشگاه کتاب و ناشران بر سر نحوه مطلوب برگزاری نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران در کنار اعلام اسامی 20 عضو هیات نظارت بر نشر کتاب از مهمترین اخبار این هفته بود.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران، فک پلمب ساختمان بنیاد ادبیات داستانی که در روز چهارشنبه دوم بهمن ماه به دلیل شکایت یکی از همسایگان بوجود آمده بود، در عصر روز شنبه ( 5 بهمن ماه) از اخبار مهمی بود که نخستین روز این هفته را به خود اختصاص  داد. 

همچنین همایون امیرزاده در گفت وگو با «ایبنا» از ارزیابی فعالیت‌های بنیاد در جلسات معاونت امور فرهنگی خبر داد و گفت: فعالیت‌های بنیاد و عملکرد آن در دو سال گذشته در دستور کار قرار دارد و در آینده نزدیک بررسی می‌شود.و قرار شد تا یک ماه دیگر مکان مناسبی را برای انتقال این بنیاد در نظر بگیرند. 
 
•    ناصر میناچی در گذشت 
علاوه بر آن در این روز ناصر میناچی نخستین وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران و یکی از موسسان حسینیه ارشاد در سن 82 سالگی در گذشت. 

ناصر میناچی دوست و همراه دکتر علی شریعتی نخستین کسی بود که در دولت موقت بازرگان به وزارت «اطلاعات و جهانگردی» منصوب شد. وی که در گذشته رفت و آمدهای زیادی به حسینیه ارشاد داشت، نام «ارشاد ملی» را برای این وزارتخانه انتخاب کرد و مسوولان شورای انقلاب نیز نام این وزارتخانه را به «ارشاد ملی» تغییر دادند. پس از مدتی هم «ارشاد اسلامی» جای «ارشاد ملی» را گرفت و این گونه شد که نام وزارت اطلاعات وجهانگردی به وزارت ارشاد اسلامی تغییر نام داد. 

•    تغییر دو عضو هیات انتخاب کتاب و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران 
  
در روز یکشنبه همایون امیر زاده از انتصاب اعضا جدید برای هیات انتخاب و خرید و هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران خبر داد و اعلام  کرد: علی شجاعی صائین و لادن حیدری اعضا جدیدی هستند که با توجه به تغییراتی که در هفته‌های پیش در معاونت امور فرهنگی انجام شد، برای حضور در این هیات ها منصوب شدند. 
 
پس از انتصاب علی شجاعی صائین و لادن حیدری به عنوان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی و مدیر کل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای احمد کمالی نژاد و احمدعلی محسن زاده که در زمان اتخاب اعضای این هیات ها به عنوان  سرپرست اداره کتاب و مدیر کل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی فعالیت داشتند از هیات خرید کتاب و هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران کنار رفتند و این دو عضو جدید جانشین آن‌ها در این دو هیات شدند. 

•    افزایش قیمت اجاره بهای نمایشگاه کتاب و واکنش های متفاوت  

افزایش قیمت غرفه های نمایشگاه پس از 8 سال این هفته از اخبار مهم رسانه ها بود. سید محمود حسینی، عضو شورای برنامه‌ریزی بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب در این باره گفت:‌ افزایش قیمت امسال نسبت به سال‌های گذشته تغییر چندانی نداشته است و تنها 20 درصد به قیمت‌ها افزوده شده است. این کمیته از اعضا مجرب و با تجربه که در سالیان گذشته در برگزاری نمایشگاه شرکت داشتند، تشکیل شده است. از سوی دیگر این قیمت با تعامل با ناشران و اتحادیه‌های نشر تعیین شده است. 
 
حسینی با اشاره به هزینه 130 هزار تومانی برای هر متر مربع از غرفه‌ها گفت: هر متر مربع از غرفه‌ها نمایشگاه کتاب حداقل 130 هزار تومان برای دولت هزینه دارد. این در حالی است که دولت 100 هزار تومان از این هزینه را خود تقبل می‌کند و بخش اندکی از هزینه را از ناشران دریافت می‌کند. 
 
حسینی درباره تخفیف 50 درصدی ناشران شهرستانی گفت: همچنین این قیمت برای ناشران شهرستانی کاهش 50 درصدی دارد و آن‌ها با نصف قیمت‌های تعیین شده در نمایشگاه حاضر می‌شوند. معاونت فرهنگی به خوبی از مشکلات ناشران در سال‌های گذشته آگاه است و در جلسات شورای برنامه‌ریزی نیز تلاش شد با توجه به این موضوع تصمیم گیری انجام شود.  
 
وی درباره اعتراضات برخی از ناشران نیز گفت: برخی در کشور به دنبال شایعه پراکنی و انتشار اخبار کذب هستند. اگر این شرایط به درستی بررسی شوند این ناشران متوجه خواهند شد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقریبا به طور مجانی نمایشگاه کتاب را برای ناشران برگزار می‌کند. 
 
محمود آموزگار، دبیر اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران نیز با اشاره به واكنش برخی ناشران به افزایش اجاره بهای غرفه‌های نمایشگاه كتاب تهران گفت: عده‌ای از دوستان در مصاحبه‌های خود اعلام كردند كه افزایش اجاره بهای غرفه‌ها موجب كاهش حضور ناشران خواهد شد، به نظر دوستان احترام می‌گزارم اما معتقدم كه این تحلیل شكل واقعیت به خود نخواهد دید چراكه 75 درصد شركت‌كنندگان داری غرفه‌های حداكثر 9 متری هستند كه تفاوت قیمت برای آن‌ها، متری پنج هزار تومان است، این افزایش قیمت تنها برای ناشرانی قابل محسوس است كه غرفه‌های بیش از 100 متر دارند.  
 
وی ادامه داد: اگر قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌كرد، برخی از ناشران كه توانای مالی بالایی دارند دست به افزایش متراژ می‌زدند و باتوجه به محدود بودن فضای نمایشگاه، عده‌ای قادر به تهیه غرفه نمی‌شدند. برای حمایت از تمامی ناشران مجبور شدیم تا به نحوی از افزایش متراژ ناشران پردرآمد جلوگیری كنیم.  
 
•    اولین اقدام شجاعی صایین در اداره کتاب  
 علی شجاعی صائین، مدیركل دفتر توسعه كتاب و كتابخوانی با ارسال نامه‌ای به روسای اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، شركت تعاونی ناشران قم، رییس انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، انجمن فرهنگی ناشران كودك و نوجوان، انجمن فرهنگی ناشران آموزشی، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، شركت تعاونی ناشران خراسان رضوی، اتحادیه تعاونی‌های ناشران آشنا (ایران) خواستار ارایه نظرات و پیشنهادات مكتوب ایشان برای بهره‌مندی و تسریع در روند بررسی و ارزیابی مجوز چاپ و نشر كتاب شد. شجاعی همچنین آمادگی خود را برای برگزاری جلسه مشترك با پیرامون موضوع یاد شده اعلام كرد. 
 
•    دهمین جشنواره کتاب های آموزشی رشد 
عصر روز دوشنبه (7 بهمن ماه) مراسم اختتامیه دهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد با حضور رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، معاونت فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش، دبیران و داوران جشنواره و فعالان عرصه کتاب‌های آموزشی اعم از ناشران، مولفان و مترجمان آثار در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. 
  
در دهمین دوره از جشنواره با مشارکت بیش از 650 ناشر از سراسر کشور، مولفان و مترجمان 48 اثر و سه ناشر مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.  
 
در این مراسم نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی، عبدالعظیم فریدونی مدیر انتشارات محراب قلم و سید عبدالحسین هاشمی مدیر موسسه فرهنگی مدرسه برهان (انتشارات مدرسه)  به عنوان سه ناشر برگزیده که بیشترین تعداد کتاب مناسب، مورد تقدیر و برگزیده را داشتند، معرفی شدند. 
 
•    سفر ناشران افغانی به ایران و جلسه با اتحادیه ناشران تهرانی 
عصر روز (7 بهمن‌ماه) جلسه‌ای با حضور نادر قدیانی، رییس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، محمود آموزگار، دبیر اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، اجمل عازم، رییس اتحادیه ناشران و كتابفروشان افغانستان و اعضای دیگر این دو اتحادیه برگزار شد.  
 
طبق صحبت‌های دو طرف، مقرر شد تا هیاتی از ناشران كشور ایران در حوزه‌های مختلف مانند كودك، نوجوان، بزرگسال به این كشور سفر كنند تا از نزدیك به بررسی امكانات و قابلیت‌های نشر و آموزش این كشور بپردازند چراكه به دلیل هم زبان بودن دو كشور، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری میان دو كشور وجود دارد.  
 
همچنین هیات تحقیقاتی-پژوهش اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران چهار اسفندماه راهی افغانستان خواهد شد، قرار است در این سفر ناشران از امكانات و ظرفیت‌های نشر سه شهر هرات، كابل و مزارشریف دیدن كنند.  
 
•    نمایشگاه كتاب هرمزگان آتش‌ گرفت 
صبح روز 8 بهمن اتصالی برق نمایشگاه کتاب هرمزگان باعث آتش سوزی دو غرفه می‌شود، بجز این دو غرفه هیچ غرفه‌ای آسیب ندیده و تنها بخشی از كتاب‌های این دو غرفه آتش‌گرفته است.  
 
به دلیل تجهیز بودن سالن‌ها به وسایل اطفاء حریق به سرعت آتش‌سوزی مهار شد، اما به دلیل وجود دود در سالن نمایشگاه  برای چند ساعت تعطیل شد. 
 
•    صدور دو حکم در معاونت امور فرهنگی 
 سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی علیرضا کرمانی را به عنوان مشاور برنامه‌ریزی و محمد الهیاری فومنی را به عنوان معاون فرهنگی اجرایی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مسئول دبیرخانه دائمی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و مشاور خود در امور فرهنگی منصوب کرد. 
 
  •    اعضای هیات نظارت بر نشر كتاب معرفی شدند 
 جلسه 741 شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز سه شنبه (8 بهمن ماه) به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر روحانی و با حضور روسای قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برگزار شد. 
 
در این جلسه بر اساس سیاست‌ها و ضوابط نشر كتاب، آقایان احمد واعظی، محمدعلی مهدوی‌راد، محمدتقی سبحانی، رضا مختاری، علیرضا اعرافی، محمود گلزاری، عماد افروغ، علیرضا صدرا، صادق آئینه‌وند، محسن مومنی، علی معلم دامغانی، حسین كچوئیان، محمود آذربایجانی، مهدی خاموشی و خانم فریبا علاسوند به عنوان اعضای هیات نظارت بر نشر كتاب بزرگسال و آقایان محسن چینی‌فروشان، جواد محقق، مظفر سالاری، عبداله حسن‌زاده، و خانم مهنوش مشیری نیز به عنوان اعضای هیات نظارت بر نشر كتاب كودك و نوجوان انتخاب شدند. 
 
در لیست پیشنهادی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افرادی مانند سید مهدی شجاعی، رسول جعفریان، مصطفی رحماندوست و فیروزان حضور داشتند که در لیست نهایی تصویب شده درشورای عالی انقلاب فرهنگی اسامی آنها به چشم نمی خورد. 
 
 انتصاب این اعضای در مدت چند ماه پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید خود نشاندهنده توجه این دولت به قانون و تسریع در امور مربوط به وضعیت نویسندگان است. 
 
•    7 تشکل نشر به معاونت فرهنگی نامه نوشتند 
در روز چهارشنبه  نیز دبیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران از ارسال نامه هفت تشکل نشر به سید عباس صالحی برای عهده‌دار شدن مدیریت اجرایی نمایشگاه کتاب تهران خبر داد. 
 
وی درباره این جلسه گفت: روز گذشته (8 بهمن) جلسه‌ای با مجموع تشکل‌های نشر اعم از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران کشور (آشنا)، شرکت تعاونی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن فرهنگی کتاب کودک و نوجوان، انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی، انجمن ناشران کتاب آموزشی و انجمن ناشران کتاب بین‌المللی برگزار شد و گفت‌وگوهای اولیه در این باره صورت گرفت.  
 
آموزگار افزود: در این جلسه تشکل‌های نشر به این نتیجه رسیدند که بخش‌های داخلی و بین‌المللی نمایشگاه را اداره کنند. از این رو نامه‌ای برای آقای صالحی نوشته شد و صبح امروز (9 بهمن) به دفتر وی تحویل داده شد.


برچسب ها : جلسات مداوم برای برنامه ریزی نمایشگاه کتاب / کلید تدبیر و امید در دستان20 نفر , کتاب , کتابخوانی , معرفی کتاب , کتاب خواندن , مقاله کتاب , مطالعه ,
منابع و ماخذ : جلسات مداوم برای برنامه ریزی نمایشگاه کتاب / کلید تدبیر و امید در دستان20 نفر ,

امتیاز به مطلب

نظرات () نویسنده: سعید جمعه 11 بهمن 1392 - 04:42 ب.ظ

آخرین مطالب

» پروفسور حسابی و یک عمر زندگی با علم و هنر و کتاب ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» کتاب سازها مشکل خودشیفتگی،‌ خودبینی و نیاز به مطرح شدن دارند ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» قله‌های موسیقی با دانش و کتاب فتح می‌شود ( جمعه 25 بهمن 1392 )
» جلد هفتم زندگی «پیامبر» در راه است ( پنجشنبه 24 بهمن 1392 )
» سال 2014 سال کتاب‌های تاریخی ( چهارشنبه 23 بهمن 1392 )
» شرایط جدید خرید کتاب در کتاب 57 ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» کتابم عصای دست محققان قرآنی است ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» تاریخچه ای كوتاه بر صنعت نشر در ایران ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» موافقت با واگذاری فعالیت‌های اجرایی نمایشگاه كتاب تهران به تشكل‌های نشر ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» 75 سال تنهایی بهمن فرزانه همچنان ادامه دارد ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» این داستان انقلاب است؟ ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» مایکل باری: با یادگیری میراث ایرانی فرهنگ غرب را بیشتر فهمیدم ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» تاریخچه كتاب و كتابخانه در عهد باستان ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» رودی متی: برای خرید کتاب‌های تاریخی به ایران سفر می‌کنم ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» صبح ناشتا، شیخ بینا و رستم دانا ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
 
ADS

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره وبلاگ