تبلیغات
وبلاگ کتاب و کتابخوانی
اگر باز جویی خطا از صواب نیابی یکی همنشین چون کتاب 
اهمیت کتاب و کتاب خوانی بر هیچ کس پوشیده نیست ، وظیفه همه افراد فرهیخته در همه نهاد های فرهنگی است که در اشاعه ، گسترش و تقویت هر چه بیشتر به مسئله کتاب و کتاب خوانی اهتمام بورزند و اسلام نیز به کتاب خواندن ونوشتن خیلی اهمیت می دهند .اگر کسی به بیانات نبی مکرم اسلام وائمه (ع)وپیشوایان اسلام نگاه کند می بیند که اینها درچه زمانی به کتاب وکتابخانی دعوت می کردندوفرا می خواندند چون اسلام پر چمدار کتابخانی است . 
اهمیت کتاب و کتابخوانی و عظمت وشرافت کتاب در اسلام تا حدی است که خداوند متعال به قلم و به آنچه می‌نویسد، قسم یاد می‌کند. بررسی آماری محتوای کلام ‌الله مجید نشان داد که واژه کتاب به اشکال مختلف 255 بار، واژه علم 582 بار، واژه قلم 2 بار، و واژه اقرأ 3 بار در قرآن تکرار شده است. 
همچنین مطالعه و کتابخوانی و تحصیل علم و دانش از فرایض بسیار مؤکد احادیث و گفتار بزرگان دانش است که به گفته ای حضرت علی(ع) هر که با کتاب آرام گیرد هر غمی را فراموش می کند و در جای دیگر نیز فرموده است که، كتابها باغ و بوستان دانشمندان هست. 
دانشمندان دیگری چون (رنه دکارت) و (تولستوی) نیز گفته اند که، مطالعه یگانه راهی است برای آشنایی و گفتگو با بزرگان روز که قرنها پیش در دنیا به سر برده و اکنون در زیر خاک منزل دارند و در دنیا لذتی که با لذت مطالعه برابری کند وجود ندارد 
در ادامه باید گفت كه کتاب میراثی ماندگار، پدیده ای باشکوه و با ارزش و عنصری رشد آفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر است. افتخار ما نیز در این است که فرهنگ و باورهای دینی ما یعنی آیین مقدس اسلام مبتنی بر ارزش بینش و دانش و ارجمندی کتاب و نگارش است و خداوند منان معجزه ابدی آخرین و محبوب ترین فرستاده اش را کتاب قرار داده است. 
قرآن کریم سرآمد همه کتابهای عظیم است، همچنین پیشینه فرهنگی ما و شمار کتابها و کتابخانه ها در عصر شکوفایی تمدن اسلامی و اهتمام دانشمندان اسلامی در پدید آوردن آثار ارزشمند جهانی، همه و همه ناظر بر اهمیت کتاب و کتابخوانی است. 
وظیفه همه افراد فرهیخته و همه نهادهای فرهنگی کشور است که در اشاعه، گسترش و تقویت هرچه بیشتر مسأله کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزند و در یک کلام، همه درد آشنایان و دل اگاهان به منظور بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی بپا خیزند تا زمان و لحظه ای پیش آید که در آن، «کتاب» همه جا، برای همه کس و در همه وقت به وفور یافت شود و مطرح باشد و هیچ کس در هیچ جا بهانه ای برای کتاب نخواندن نداشته باشد. 
اگر به ضرورت گسترش نشر كتاب و فراگیر شدن كتاب‏خوانى براى حفظ فرهنگ انسانى و تقویت قدرت دفاعى انسان در برابر یورش پیام‏آوران ویرانگر(رسانه های متعدد غربی و ...)، اعتقاد داریم، باید از همه راه‏هاى ارشادى و تشویقى، بهره جوییم، و حتى با برگزارى مسابقه‏هاى منطقه‏اى و سراسرى، شوق و ذوق را در افراد جامعه، به ویژه جوانان برانگیزیم. 


برچسب ها : اسلام اولین پر چمدار کتابخوانی , کتاب , کتابخوانی , معرفی کتاب , کتاب خواندن , مقاله کتاب , مطالعه ,
منابع و ماخذ : اسلام اولین پر چمدار کتابخوانی ,

امتیاز به مطلب

نظرات () نویسنده: سعید یکشنبه 6 بهمن 1392 - 10:54 ق.ظ

آخرین مطالب

» پروفسور حسابی و یک عمر زندگی با علم و هنر و کتاب ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» کتاب سازها مشکل خودشیفتگی،‌ خودبینی و نیاز به مطرح شدن دارند ( چهارشنبه 12 شهریور 1393 )
» قله‌های موسیقی با دانش و کتاب فتح می‌شود ( جمعه 25 بهمن 1392 )
» جلد هفتم زندگی «پیامبر» در راه است ( پنجشنبه 24 بهمن 1392 )
» سال 2014 سال کتاب‌های تاریخی ( چهارشنبه 23 بهمن 1392 )
» شرایط جدید خرید کتاب در کتاب 57 ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» کتابم عصای دست محققان قرآنی است ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» تاریخچه ای كوتاه بر صنعت نشر در ایران ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» موافقت با واگذاری فعالیت‌های اجرایی نمایشگاه كتاب تهران به تشكل‌های نشر ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» 75 سال تنهایی بهمن فرزانه همچنان ادامه دارد ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» این داستان انقلاب است؟ ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» مایکل باری: با یادگیری میراث ایرانی فرهنگ غرب را بیشتر فهمیدم ( دوشنبه 21 بهمن 1392 )
» تاریخچه كتاب و كتابخانه در عهد باستان ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» رودی متی: برای خرید کتاب‌های تاریخی به ایران سفر می‌کنم ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
» صبح ناشتا، شیخ بینا و رستم دانا ( یکشنبه 20 بهمن 1392 )
 
ADS

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره وبلاگ